Excavatorişti, tehnicieni şi medici au fost decoraţi de preşedintele Nicolae Timofti
Printre cei care au obţinut distincţii de stat din partea preşedintelui sunt medici, tehnicieni, ecologi şi părinţi cu familii numeroase. Vă prezentăm mai jos lista celor care au fost decoraţi astăzi cu ordine şi medalii.
Ordinul Republicii: Valeriu Bulgari, director executiv al Unităţii de Implementare a Proiectului Creşterii Producţiei Alimentare 2KR
Natalia Cherdivarenco , profesor-consultant la Universitatea de Stat de Medicină şi Farmacie „Nicolae Testemiţanu”
Ion Corcimaru, şef de catedră la Universitatea de Stat de Medicină şi Farmacie „Nicolae Testemiţanu”
Vladimir Lavric, conferenţiar universitar la Universitatea de Stat din Moldova
În semn de înaltă apreciere şi recunoştinţă pentru curajul şi spiritul de sacrificiu manifestate în timpul catastrofei aviatice din 27 mai 2005
de pe aerodromul Mărculeşti, s-au conferit post-mortem Ordinul „Ştefan cel Mare” pilotului superior Vasile Pantea.
Ordinul „Credinţă Patriei” clasa III: Valeri Ceaglei, tehnician
Eugeniu Lisneac, tehnician
Valeriu Slovineanu, pilot
Ordinul de Onoare: Nicanor Solcan, preşedinte al Uniunii Inventatorilor şi Raţionalizatorilor „Inovatorul”;
Ordinul „Gloria Muncii”: Ion Bahnarel, director general al Centrului Naţional de Sănătate Publică
Ştefan Belostecinic, secretar responsabil al Societăţii „Cernobîl” din Moldova
Fiodor Cazac, şef de laborator la Institutul Ştiinţifico-Practic de Horticultură şi Tehnologii Alimentare
Ion Costin, şef de secţie la Spitalul Raional Căuşeni „Ana şi Alexandru”
Victor Cuzneţov, cameraman la Compania „Teleradio-Moldova”
Gheorghii Gaina, primar al satului Tabani, raionul Briceni
Foto: Ramin Mazur
Boris Goroşenco, şef de secţie la Centrul Republican de Diagnosticare Medicală
Valentina Guţan, director al Centrului Medicilor de Familie Orhei
Valentin Guţan, primar al oraşului Cricova, municipiul Chişinău
Neonila Midrigan, şef de secţie la Spitalul Clinic al Ministerului Sănătăţii
Gheorghe Morgoci, director general al Întreprinderii Municipale „Regia Transport Electric”, Chişinău
Nicolae Pliuta, director tehnic la Societatea pe acţiuni „Apă-Canal”, Chişinău
Gheorghe Popazu, consilier în Consiliul raional Cahul
Larisa Simeniţchi, specialist principal la Ministerul Mediului
Mihail Suvac, şef de direcţie la Ministerul Agriculturii şi Industriei Alimentare
Medalia „Pentru Vitejie”: Ivan Ivanov, locuitor al comunei Svetlîi, Găgăuzia, pentru salvarea unui copil de la înec
Medalia „Meritul Civic”: Hristofor Bogatâi, director al Filialei Criuleni a Întreprinderii de Stat „Centrul de Pregătire a Specialiştilor pentru Armata Naţională”
Victor Caliujnîi, director al Întreprinderii Municipale „Gospodăria Specializată Auto”, Bălţi
Aglaida Cazacu, asistentă medicală la Casa-Internat pentru Copii cu Deficienţe Mintale din oraşul Orhei
Lazăr Chirică, viceministru al mediului
Petru Chirilă, consultant la Ministerul Mediului
Gheorghe Cojocari, şef adjunct al Inspectoratului Fiscal Principal de Stat
Elena Crăciun, asistent parental profesionist din satul Step-Soci, raionul Orhei
Foto: Ramin Mazur
Ludmila Creţul, medic-psihiatru la Casa-internat Pentru Copii cu Deficienţe Mintale din oraşul Hînceşti
Viorica Dumbrăveanu, şef de direcţie la Ministerul Muncii, Protecţiei Sociale şi Familiei
Svetlana Eliseeva, director al Filialei Leova a Întreprinderii de Stat „Centrul de Pregătire a Specialiştilor pentru Armata Naţională”
Abram Feldman, electrician auto la Întreprinderea Municipală „Regia Autosalubritate”, Chişinău
Tamara Gheorghiţă, şef al Direcţiei politică de cadre a Cancelariei de Stat
Zinaida Gherilă, părinte-educator din comuna Alexăndreni, raionul Sîngerei
Constantin Golan, membru al Organizaţiei Obşteşti „Cernobîl” din sectorul Buiucani, municipiul Chişinău
Andrei Gurin, şef al Inspectoratului de Stat pentru Supravegherea Producţiei Alcoolice
Elena Lapp, şef de secţie la Întreprinderea Municipală „Infocom”, Chişinău
Vasile Leu, prim-vicedirector general al Societăţii pe Acţiuni „Termocom”, Chişinău
Mihail Mocreac, preşedinte al Organizaţiei Obşteşti „Cernobîl” din raionul Cahul
Mihail Mustea, fost angajat al Inspectoratului Ecologic de Stat
Victor Novoselschi, excavatorist la Întreprinderea Municipală „Regia Apă-Canal”, Bălţi
Maria Olari, şef de serviciu la Ministerul Transporturilor şi Infrastructurii Drumurilor
Lidia Palii, director de direcţie generală la Ministerul Economiei
Vasile Pascaru, şef al Direcţiei Teritoriale Inspectare Financiară Ungheni
Nicolae Pazâna, lăcătuş la Întreprinderea Municipală de Gestionare a Fondului Locativ nr. 13, Chişinău
Lidia Popa, consultant principal în Biroul pentru reintegrare al Cancelariei de Stat
Ivan Radamovschi, preşedinte al Organizaţiei Obşteşti „Cernobîl” din raionul Rîşcani
Mihail Romaniuc, director adjunct al Filialei Hînceşti a Întreprinderii de Stat „Centrul de Pregătire a Specialiştilor pentru Armata Naţională
Sergiu Rusu, director al Societăţii pe Acţiuni „Servicii Comunale”, Floreşti
Ecaterina Stati, director al Centrului pentru Copii cu Dizabilităţi „Ciocîrlia” din oraşul Drochia
Victor Stepaneatov, instructor la Filiala Rîşcani a Întreprinderii de Stat „Centrul de Pregătire a Specialiştilor pentru Armata Naţională”
Foto: Ramin Mazur
Alexandru Stepanenco, preşedinte al Întreprinderii Mixte „Agregat” S.A
Vladimir Şchiliov, şef de secţie la Centrul Resurselor Informaţionale de Stat „Registru”
Ana Şchiopu, locuitoare a satului Ochiul Alb, raionul Drochia, pentru educarea a nouă copii şi crearea unei familii trainice, de o înaltă ţinută morală
Pavlina Ţeliscev, primar al comunei Dolinnoe, raionul Criuleni
Elena Urschi, muncitoare la Întreprinderea Municipală „Asociaţia de Gospodărire a Spaţiilor Verzi”, Chişinău
Ion Vasilachi, director interimar al Centrului de Sănătate Rudi, raionul Soroca
Medalia „Nicolae Testemiţanu”: Alexandra Caraghenova, felcer la Centrul Republican Experimental Protezare, Ortopedie şi Reabilitare
Emilia Izman, medic la Internatul Psihoneurologic, comuna Cocieri, raionul Dubăsari
Titlul onorific „Artist al Poporului”: Veronica Mihai, interpretă de muzică populară
Titlul onorific „Om Emerit”: Valentin Bodiul, director general al Combinatului de Vinuri „Cricova” SA
Nicolae Bordeaianu, specialist principal regie audio la Compania „Teleradio-Moldo
Vlada-Tatiana Dumbravă, şef de catedră la Universitatea de Stat de Medicină şi Farmacie „Nicola Testemiţanu”
Victor Eftodi, vicedirector al Institutului Oncologic
Anton Gaina, şef de catedră la Universitatea Agrară de Stat
Aurelian Gulea, şef de catedră la Universitatea de Stat din Moldova
Anastasia Pascari, director executiv al Institutului Naţional de Justiţie
Aliona Ţepeş, medic la Spitalul Clinic al Ministerului Sănătăţii.
Timpul.md
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmărește TIMPUL pe Google News și Telegram!