Sport

Înotătorii moldoveni, cu medalii la Campionatul Deschis al Ucrainei la înot

Potrivit Ministerului Tineretului şi Sportului, la competiţie au participat 492 de înotători, printre care şi reprezentaţii lotului naţional. Este vorba despre Alexei Sankov, Tatiana Perstniova, Tatiana Salcuţan, Alina Bulmag, Tatiana Chişca şi Pavel Izbişiuc.

Pavel Izbişciuc s-a plasat pe locul III îndeplinind normativul B pe distanţa de 50 de metri stil liber, actualizând recordul naţional – 22.96 secunde. Tatiana Salcuţan a cucerit 5 medalii pe distanţele 100, 200 de metri spate şi 200 de metri mixt la adulţi şi juniori.

Alexei Sancov a câştigat 4 medalii în proba de stil liber la Campionatul deschis al Ucrainei. La juniori, talentatul sportiv a cucerit aurul, argintul şi bronzul, iar la seniori a cucerit o medalie de bronz. Sportivul a evoluat pe distanţele 200, 400 şi 1 500 de metri.

sursa: moldpres.md