Timpul.md

Actualitate 27 Noiembrie 2014 | 18:07

Nicolae Timofti a împărțit din nou distincții

Președintele Republicii Moldova, Nicolae Timofti, a acordat joi mai multe distincții unor profesori universitari, funcționari publici, cadre didactice sau antreprenori. Medaliile au fost oferite în semn de înaltă apreciere a meritelor deosebite faţă de stat, pentru muncă îndelungată şi prodigioasă în domeniile respective de activitate şi înaltă măiestrie profesională.

„Ordinul Republicii”
Nicolae Osmochescu, profesor universitar la Universitatea de Stat din Moldova;
S-a conferit „Ordinul de Onoare”
Aurel Marinciuc, conferenţiar universitar la Universitatea Tehnică a Moldovei;
S-a conferit Ordinul „ Gloria Muncii” următorilor:
Grigore Bucataru, șef de secție a Consiliului Raional Soroca;
Dumitru Chicu, director general al Întreprinderii Mixte „Moldantigrad” SA;
Andrei Cojuhari, profesor universitar la Universitatea Tehnică a Moldovei;
Maria Cristea, director al Casei Portului Popular „Casa Cristea”;
Mihail Gașper, conducător al Gospodăriei Ţărăneşti „M.A. Gaşper”, raionul Orhei;
Nicolai Ivancioglu, director al Societăţii cu Răspundere Limitată „Ghevlandri”, UTA Găgăuzia;
Nicolai Romandaș, conferenţiar universitar la Universitatea de Stat din Moldova;
Victor Roșca, director al Unităţii Consolidate pentru Implementarea Programelor IFAD;
Gheorghe Russu, preşedinte al Cooperativei Agricole de Prestări Servicii „Husa RVN”, raionul Briceni;
Ana Sula, profesor la Liceul Teoretic „Lucian Blaga”, oraşul Teleneşti;
Zinaida Terente, director al Liceului Teoretic „Petre Ștefănucă” , orașul Ialoveni;
S-a conferit Medalia „Meritul Civic” următorilor:
Nina Alexandrova, contabil-şef la Organizaţia Concertistică şi de Impresariat „Moldova-Concert”;
Elena Axionova, director tehnic al Fabricii de Articole de Marochinărie „Artima” SA;
Eugenia Balan, șef de direcție la Ministerul Culturii;
Tatiana Beșliu, șef de direcție la Ministerul Economiei;
Serghei Botezatu, manager superior pentru proiecte, Misiunea Regională a Agenției SUA pentru Dezvoltare Internațională (USAID) în Republica Moldova;
Valentina Brihuneț, şef de secţie la Societatea pe Acţiuni „Floare-Carpet”;
Mihai Butucel, șef de direcție la Ministerul Agriculturii și Industriei Alimentare;
Gheorghe Castraveț, administrator al Combinatului de Vinuri de Calitate „Mileștii Mici”, raionul Ialoveni;
Alexandru Carțân, administrator al Societăţii Comerciale „Alvensagro” SRL, raionul Criuleni;
Vasile Ceban, agronom-şef la Societatea pe Acţiuni „Romanești”, raionul Străşeni;
Tudor Cojocaru, şef de direcție la Ministerul Educației;
Viorel Dandara, şef al Direcției Generale Învățământ, Tineret şi Sport a Consiliului Raional Râşcani;
Teodor Darie, director adjunct al Şcolii Profesionale nr.1, municipiul Bălți;
Maia Flenchea, șef de direcție la Primăria municipiului Chișinău;
Ștefan Guțan, conducător al Societății cu Răspundere Limitată „Guțan Agro”, raionul Șoldănești;
Silvia Guzun, director al Gimnaziului „Nicolae H. Costin”, municipiul Chişinău;
Maria Harea, conferenţiar universitar la Universitatea Pedagogică de Stat „Ion Creangă” din Chişinău;
Valentina Ivanova, profesor la Liceul Teoretic „N. Gogol”, municipiul Chişinău;
Kent Larson, director al misiunii regionale a Agenţiei SUA pentru Dezvoltare Internaţională (USAID) în Republica Moldova;
Vasile Mârzenco, director executiv al Federaţiei Naționale a Fermierilor din Moldova;
Eugen Mocan, electrogazosudor la Întreprinderea de Stat „Fabrica de sticlă din Chişinău”;
Alexandra Moțpan, șef de direcție la Primăria municipiului Chișinău;
Tatiana Nicu, contabil-şef la Colegiul Naţional de Medicină şi Farmacie „Raisa Pacalo”;
Andrei Onofrei, șef de serviciu în Aparatul Președintelui Republicii Moldova;
Gheorghii Pașalî, director al Societății cu Răspundere Limitată „Cumnuc Agro”, raionul Ceadîr-Lunga;
Gheorghe Pânzaru, conducător al Societății cu Răspundere Limitată „Sorforjar”, raionul Florești;
Liuba Pleșca, director al Liceului Teoretic „Meşterul Manole”, satul Sălcuţa, raionul Căuşeni;
Vasile Punga, maistru la Şcoala Profesională din oraşul Ocniţa;
Valerii Rotari, director al SRL „Baronceanca”, raionul Drochia;
Natalia Roșca, consultant principal la Ministerul Justiției;
Timofei Roșca, conferenţiar universitar la Universitatea Pedagogică de Stat „Ion Creangă” din Chişinău;
Tamara Roznerița, şef de direcţie la Ministerul Agriculturii şi Industriei Alimentare;
Natalia Smentâna, consultant principal în Aparatul Preşedintelui Republicii Moldova;
Petru Stoicev, şef de catedră la Universitatea Tehnică a Moldovei;
Irina Suhușin, șef de serviciu al Organizaţiei Concertistice şi de Impresariat „Moldova-Concert”;
Nicolai Terzi, agronom-șef în Societatea Comercială „Agrogled” SRL, raionul Taraclia;
Grigore Tinică, manager al Institutului de Boli Cardiovasculare „Prof. Dr. George I.M. Georgescu”, oraşul Iași (România);
Galina Țurcan, profesor la Colegiul Pedagogic „Mihai Eminescu”, orașul Soroca;
S-a conferit Medalia „Mihai Eminescu” următorilor:
Ana Macarevici, director al Liceului Teoretic „Minerva”, municipiul Chişinău;
Ludmila Osipov, profesor la Colegiul Politehnic din municipiul Chişinău;
S-a conferit Medalia „Nicolae Testemiţanu” următorilor:
Viorica Șarpe, profesor la Colegiul Naţional de Medicină şi Farmacie „Raisa Pacalo”;
Victor Vahnovan, profesor la Colegiul Naţional de Medicină şi Farmacie „Raisa Pacalo”;
S-a conferit Titlul onorific „Artist al Poporului”:
Vasile Stratulat, regizor-șef la Organizaţia Concertistică şi de Impresariat „Moldova-Concert”;
S-a conferit Titlul onorific „Maestru în Artă” următorilor:
Vera Caraulan, șef de secție la Primăria municipiului Bălți;
Oleg Volontir, director artistic al Centrului Naţional de Conservare şi Promovare a Patrimoniului Cultural Imaterial;
Silvia Zagoreanu, specialist principal la Centrul Naţional de Conservare şi Promovare a Patrimoniului Cultural Imaterial;
S-a conferit Titlul onorific „Om Emerit” următorilor:
Nicanor Cernăuțan, director al Centrului de Carantină, Identificare, Expertize de Arbitraj și Dezinfectare a Producției;
Alexandru Danci, şef de secţie la Spitalul Republican al Asociaţiei Curativ-Sanatoriale şi de Recuperare;
Grigore Darie, șef de laborator la Institutul Științifico-Practic de Biotehnologii în Zootehnie și Medicină Veterinară al Academiei de Ştiinţe a Moldovei;
Pavel Macari, director al Liceului Teoretic „Academician Constantin Sibirschi”, municipiul Chişinău;
Ion Valuță, profesor universitar la Universitatea Tehnică a Moldovei;
S-a conferit Titlul onorific „Artist Emerit” următorilor:
Valeriu Cașcaval, solist instrumentist în Orchestra Ansamblului de Cântece și Dansuri Populare „Fluieraș”;
Marcel Dascal, solist instrumentist în Orchestra de Muzică Populară „Mugurel”;
Edgar Ștefaneț, dirijor al Orchestrei Ansamblului de Cântece și Dansuri Populare „Fluieraș”.

Sursa: presedinte.md

Pe aceeaşi temă

Versiune completă web Înapoi sus