Timpul.md

Actualitate 20 Ianuarie 2019 | 10:00

Peste 400 de moldoveni se vor aleși deputați pe circumscripțiile uninominale / Numele candidaţilor înaintaţi pe circumscripţiile uninominale

Cele mai disputate circumscripții sunt în Chișinău, în stânga Nistrului și în diasporă

Comisia Electorală Centrală a înregistrat deocamdată şapte concurenţi electorali în circumscripţia naţională pentru alegerile parlamentare de pe 24 februarie 2019. Partidele vor figura în buletinele de vot în următoarea ordine: 1. PDM; 2. Blocul electoral „Acum Platforma DA şi PAS”; 3. PCRM; 4. PSRM; 5. Partidul „Şor”; 6.Partidul Politic Mişcarea Populară Antimafie. Totodată, consiliile electorale de circumscripție electorală uninominale au înregistrat, până la finele perioadei de depunere a actelor în vederea înregistrării grupurilor de inițiativă pentru susținerea candidaților la funcția de deputat în cele 51 de circumscripții uninominale, 401 grupuri.

La solicitarea cititorilor noştri, publicăm mai jos numele candidaţilor înaintaţi pe circumscripţiile uninominale. Menționăm că perioada de depunere a cererilor pentru înregistrare în calitate de concurent electoral atât în circumscripția națională, cât și în cele uninominale se încheie la 24 ianuarie 2019.

CECE Briceni nr. 1

1.Gnatiuc Mihail, jurist, preşedinte al r-lui, PDM;
2. Greceanîi Zinaida, preşedinte al PSRM, deputat;
3. Petraşişin Vasilii, agronom, Partidul „Şor”;
4. Creciun Anatolie, economist, PCRM;
5. Scutari Vladimir, agronom, Blocul ACUM;
6. Chirtoagă Maxim, jurist, „Partidul Nostru”.

CECE Ocnița nr. 2
1. Lesnic Vadim, preşedinte al r-lui Donduşeni, PDM;
2. Lozovan Irina, jurist, PSRM;
3. Fedișin Eduard, economist, Șor;
4. Țopa Andrei, vicepreşedinte al r-lui Ocniţa, PCRM;
5. Cebanu Remus, ACUM;
6. Pleșca Eduard, PN;
7. Drăgălin Eduard, Partidul Liberal.

CECE Edineț nr. 3
1.Sîrbu Oleg, deputat, PDM;
2. Melnic Nicolai, om de afaceri, PSRM;
3.Panciuc Ghenadie, inginer, Şor;
4. Panuş Elena, filolog, PN;
5. Plîngău Dinu, fondator al organizației unioniste Tinerii Moldovei, ACUM;
6. Zui Alexandr, pensionar, PCRM;
7. Livadaru Marin, om de afaceri, candidat independent;
8. Marchici Vasile, om de afaceri, PL;
9. Brenici Alexandru, om de afaceri, independent;
10. Vengher Anatolie, independent.

CECE Râșcani nr. 4
1. Urzică Iurie, preşedinte al raionului, PDM;
2. Mizdrenco Vladimir, consilier raional, PSRM;
3. Cocieru Andrei, contabil, Şor;
4. Bogatico Victor, primar de Râşcani;
5. Gamețchi Tatiana, ACUM;
6. Bărbieru Petru, primar al s. Ţarigrad, PCRM;


CECE Glodeni nr. 5
1. Leucă Ion, preşedinte al r-lui, PDM;
2. Mimizianov Alexandr, consilier local, PSRM;
3. Dvorjanscaia Irina, profesoară, Şor;
4. Onuțu Stela, primar de Glodeni, PN;
5. Nimerenco Rodica, jurnalist, ACUM;
6. Burlacu Alexandr, independent;
7. Gorcea Nicolae, independent;
8. Corj Mihail, independent;
9. Purice Ion, şeful Clubului Studenţilor Liberali, PL.


CECE Drochia nr. 6

1. Padnevici Corneliu, deputat, PDM;
2. Lupașco Alexandr, PSRM;
3. Morcov Ghenadie, deputat, PCRM;
4. Svecla Grigore, jurist, Șor;
5. Cereteu Nina, primar de Drochia, PN;
6. Conea Svetlana, ACUM;
7. Roșca Violeta, profesoară, PL.
8. Bîrnaz Nicolae, funcţionar public, Partidul Naţional Liberal.

CECE Soroca nr. 7
1. Cimbriciuc Alexandru, ex-viceministru al Apărării, independent;
2. Său Victor, primar de Soroca, PDM;
3. Pilipețcaia Alla, om de afaceri, PSRM;
4. Bodnarenco Elena, deputat, PCRM;
5. Melnic Maxim, consilier raional, Şor;
6. Ungurean Larisa, profesoară, ACUM;
7. Todirean Iurie, vicepreşedinte al raionului, independent;
8. Televca Anastasia, om de afaceri, PN;
9. Manchevici Serghei, medic, PL.


CECE Florești nr. 8
1. Nichiforciuc Eugeniu, deputat, PDM;
2. Groza Sergiu, deputat, PSRM;
3. Cojocaru Grigore, funcţionar public, PCRM;
4. Ladaniuc Ghenadie, profesor, Şor;
5. Crîjanovschi Ludmila, PN;
6. Țap Iurie, deputat, ACUM;
7. Cărbune Anatolie, profesor, PL.

CECE Bălți nr. 9

1. Usatîi Alexandru, consilier municipal, PSRM;
2. Buzurnîi Serghei, primar al s. Sadovoe, PDM;
3. Himici Igor, jurist, Şor;
4. Osoianu Ivan, funcţionar public, PN;
5. Bordianu Elena, formator Asociaţia Femeilor de Afaceri, ACUM;
6. Amaev Said-Muxmat, PCRM;
7. Grădinaru Renata, consilier municipal, independent;
8. Grosu Diana, activistă civică, independent.


CECE Bălți nr. 10
1. Iordan Serghei, consilier municipal, PDM;
2. Nesterovschi Alexandr, deputat, PSRM;
3. Verejanu Pavel, auditor, Şor;
4. Spătaru Arina, ACUM;
5. Griţco Elena, consilier municipal, PN;
6. Rubţov Serghei, jurist, PCRM;
7. Diaconu Dinu, PL.

CECE Fălești nr. 11

1. Bînzari Iraida, președinte al raionului, PDM;
2. Savva Oleg, deputat, PSRM;
3. Botnar Alexandru, jurist, Şor;
4. Severin Alexandr, consilier raional, PN;
5. Muduc Valeriu, economist, PCRM;
6. Tataru Vasili, profesor, ACUM.

CECE Sângerei nr. 12
1. Brașovschi Gheorghe, primar de Sângerei, PDM;
2. Luca Vasile, om de afaceri, PSRM;
3. Țîbîrnă Igor, economist, Şor;
4. Neaga Viorel, PCRM;
6. Nantoi Oazu, politolog, ACUM;
7. Roșca Ion, independent.

CECE Rezina nr. 13
1. Graur Eleonora, președinte al r-lui, PDM;
2. Ciorici Valeriu, consilier raional, PSRM;
3. Nauc Leonid, jurist, Șor;
4. Cataranciuc Serghei, profesor universitar, ACUM;
5. Macrii Elena, PCRM;
6. Perciun Ion, independent;
7. Andrieș Galina, pedagog, PNL.

CECE Telenești nr. 14
1. Lelic Vadim, primar de Telenești, PDM;
2. Isac Alexandru, consilier local în s. Chiștelnița, PSRM;
3. Cristea Valerian, viceprimar de Orhei, Șor;
4. Ciobanu Maria, deputat, ACUM;
5. Căpăţînă Veaceslav, jurist, PCRM;
6. Moldovanu Mihail, medic, PL.


CECE Călărași nr. 15
1. Bolea Ștefan, consilier raional, PSRM;
2. Ciubuc Nicolae, ministru al Agriculturii, Dezvoltării Regionale și Mediului, PDM;
3. Munteanu Igor, expert în politici publice, ACUM;
4. Vlasenco Olga, contabilă, Şor;
5. Sava Valeriu, inginer-mecanic, PCRM;
6. Leașcenco Ion, președintele Blocului Unității Naționale (BUN), Partidul Democrația Acasă (PDA);
7. Arhire Anatolie, politician, independent;
8. Chirinciuc Iurie, doctor în economie, PL.

CECE Ungheni nr. 16

1. Guzun Ludmila, președinte al r-lui, PDM
2. Mitriuc Ghenadii, jurist, economist, PSRM;
3. Baraniuc Antonina, profesoară, Şor;
4. Chirilov Haralampie, consilier raional, PCRM;
5. Goian Mihai, membru BUN, PDA;
6. Țîcu Octavian, politician, istoric, ACUM;
7. Brînză Alexandru, vicepreședinte al r-lui, PL.

CECE Nisporeni nr. 17
1. Plahotniuc Vladimir, președinte al PDM;
2. Artamonov Pavel, consilier orășenesc, PSRM;
3. Cărbune Iurii, consilier raional, independent;
4. Terguță Ion, jurnalist, ACUM;
5. Ciorici Mihail, consilier raional, PCRM.

CECE Orhei nr. 18
1. Costin Vasile, șef al oficiului teritorial Orhei al Cancelariei de Stat, PDM;
2. Catraniuc Mihail, inginer, PSRM;
3. Căpățină Svetlana, economist, PCRM;
4. Șor Ilan, primar de Orhei;
5. Munteanu Valeriu, politician, jurist, ACUM;
6. Zghibarța Dorin, jurist, PL;
7. Sohoborcenco Dumitru, independent.

CECE Ivancea nr. 19
1. Golub Tudor, președinte al r-lui Orhei, PDM;
2. Paciu Mihail, doctor în agricultură, PSRM;
3. Viscun Lucia, jurist, contabilă, PCRM;
4. Tauber Marina, primar al s. Jora de Mijloc, Șor;
5. Cușnir Mariana, jurist, ACUM;
6. Boțan Roman, deputat, PL.
7. Marinuță Vitalie, ex-ministru al Apărării, Partidul Verde Ecologist;
8. Brînză Igor, independent.

CECE Strășeni nr. 20

1. Filip Pavel, prim-ministru al R. Moldova, PDM;
2. Anghel Veaceslav, jurist, PSRM;
3. Tabacaru Valeriu, economist, Șor;
4. Grosu Igor, secretar general al PAS, ACUM;
5. Harcenco Elena, vicepreședinte al r-lui, independent;
6. Malai Nicoleta, primar al s. Ghelăuza, PL;
7. Blanovschi Ecaterina, PNL.

CECE Criuleni nr. 21

1. Burlac Veaceslav, președinte al r-lui Criuleni, PDM;
2. Berzan Sergiu, vicepreședinte al r-lui Dubăsari, PSRM;
3. Duminica Serghei, Șor;
4. Carp Lilian, deputat, ACUM;
5. Ojog Gheorghe, primarul s. Corjova, PL;
6. Porubin Andrei, independent.

CECE Ialoveni nr. 22
1. Babuc Monica, ministru al Educației, Culturii și Cercetării, PDM;
2. Onu Lidia, economist, PSRM;
3. Sănduță Victor, administrație publică, Șor;
4. Vovc Liviu, vicepreședinte al Platformei DA, ACUM;
5. Istrate Angela, avocat, independent;
6. Ursu Anatol, membru BUN, PDA;
7. Nicoara Dumitru, jurist, PNL;
8. Gaștea Ruslan, independent;
9. Tabunșic Victor, PL.

CECE Chișinău nr. 23
1. Rotaru Valentina, deputat, PDM;
2. Lipskii Oleg, deputat, PSRM;
3. Jardan Petru, director general „Avia Invest”, Şor;
4. Bucureanu Aurel, activist civic, independent;
5. Rusol Nicolai, politolog, PCRM;
6. Biriucov Sergiu, independent;
7. Grădinaru Vasile, ACUM;
8. Rațoi Oleg, ex-pretor al sect. Botanica, mun. Chișinău, PL.

CECE Chișinău nr. 24
1. Bannicov Alexandr, deputat, PDM;
2. Bolea Vasile, deputat, PSRM;
3. Burgudji Serghei, administrație publică, Șor;
4. Croitor Artur, independent;
5. Negruța Andrei, independent;
6. Donică Andrei, activist civic, Mișcarea profesioniștilor ,,Speranța-Надежда”;
7. Colun Grigore, ACUM;
8. Frolcov Alexei, activist civic, independent.

CECE Chișinău nr. 25
1. Mîndru Victor, deputat, PDM;
2. Odințov Alexandr, consilier municipal, PSRM;
3. Chitoroga Dumitru, jurnalist, Şor;
4. Grigoriu Inga, vicepreședinte al Platformei DA, ACUM;
5. Șandrovscaia Svetlana, activist civic, independent;
6. Urecheanu Sergiu, PN;
7. Boiadji Liudmila, jurist, PCRM
8. Fusu Corina, jurnalistă, ex-ministru al Educației, PL.

CECE Chișinău nr. 26
1. Cojocaru Dinari, medic, consilier municipal, PSRM;
2. Stratulat Mihail, medic, PDM;
3. Cotelea Victor, specialist în domeniul securității, Șor;
4. Miron Anton, pensionar, PCRM;
5. Reniţă Iurie, politician, diplomat, ACUM;
6. Bilețchi Vlad, liderul Asociației Unioniste ODIP;
7. Manole Dinu, PVE;
8. Cerba Valeriu, jurist, profesor universitar, independent.

CECE Chișinău nr. 27
1. Nedelea Veaceslav, deputat, PDM;
2. Mudreac Radu, deputat, PSRM;
3. Volconovici Augustin, funcționar public, PCRM;
4. Botnarenco Cristian, economist, Şor;
5. Bolea Vladimir, președintele al PAS, ACUM;
6. Cașu Ilian, consilier municipal, PN;
7. Casian Ion, deputat, PL;
8. Zaldea Vitalie, independent.

CECE Chișinău nr. 28
1. Balaur Nicolae, pretor al sect. Râșcani, mun. Chișinău, PDM;
2. Cebotarescu Dumitru, independent;
3. Batrîncea Vlad, deputat, PSRM;
4. Apostolova Reghina, viceprimar de Orhei, Șor;
5. Slusari Alexandru, vicepreședinte al Platformei DA;
6. Ciubașenco Dumitru, jurnalist, PN;
7. Cebanu Ion, consilier municipal, PL;
8. Zapșa Andrei, independent.


CECE Chișinău nr. 29
1. Guznac Valentin, adjunctul secretarului general al Guvernului, PDM;
2. Lebedinschi Adrian, deputat, PSRM;
3. Zucec Erica, consultant superior la secretariatul Parlamentului, independent;
4. Popenco Inna, medic, Şor;
5. Verbițchi Ruslan, ACUM;
6. Banaru Evghenia, independent;
7. Jelescu Dumitru, PL;
8. Șuiu Veaceslav, independent.

CECE Chișinău nr. 30

1. Pleșca Nae Simion, deputat, PDM;
2. Burduja Petru, consilier municipal, PSRM;
3. Cvasnîi Stanislav, jurist, Şor;
4. Valico Veaceslav, jurnalist, independent;
5. Bostan Galina, ex-pretor al sect. Ciocana, mun. Chișinău, independent;
6. Herța Veronica, economistă, PL;
7. Lisnic Vitalie, muzician, PNL;
8. Groza Andrei, doctor în istorie, independent;
9. Perciun Dan, vicepreședinte al PAS, ACUM;
10. Uvarov Maxim, independent.
11. Mancenco Andrei, independent;
12. Golopeatov Oleg, independent;
13. Fotescu Vasile, profesor universitar, PVE;
14. Necoară Gheorghe, PCRM;
15. Dolganiuc Valentin, analist politic, independent.


CECE Chișinău nr. 31

1. Gaburici Chiril, ministru al Economiei și Infrastructurii, PDM;
2. Novac Grigore, deputat PSRM;
3. Cuzneţov Iurie, specialist în finanțe, Şor;
4. Cîrlig Mihail, independent;
5. Popa Alexandru, independent;
6. Creţu Ilie, PL;
7. Ghelici Fiodor, activist civic, independent;
8. Grițco Igor, jurist, PCRM;
9. Nicolaescu-Onofrei Liliana, vicepeședinte al PAS, ACUM;
10. Deleu Iulia, avocat, PNL.

CECE Chișinău nr. 32

1. Costiuc Nina, primar al s. Budești, mun. Chișinău, PDM;
2. Popa Svetlana, consilier municipal, PSRM;
3. Popşoi Mihail, vicepreședinte al PAS, ACUM;
4. Cebotari Sergiu, specialist în domeniul securității, Şor;
5. Chirtoacă Dorin, președinte al PL;
6. Mocan Gheorghii, PCRM.

CECE Chișinău nr. 33

1. Țuțu Constantin, deputat, PDM;
2. Roșca Vladimir, consilier local la Durlești, PSRM;
3. Năstase Andrei, președinte al Partidului Platforma DA, ACUM;
4. Nastas Andrei, jurist, independent;
5. Duca Ion, consilier local la Sângera, PN;
6. Vieru Călin, om de afaceri, independent;
7. Bivol Ion, specialist TI, Şor;
8. Volosatîi Boris, doctor în pedagogie, independent.

CECE Anenii Noi nr. 34

1. Mațarin Alexandr, consilier raional la Anenii Noi;
2. Jizdan Alexandru, ministru de Interne, PDM;
3. Gorodinskii Alexei, profesor, Şor;
4. Balan Gheorghe, judecător, ACUM;
5. Bondari Veaceslav, primar de Anenii Noi.

CECE Căușeni nr. 35
1. Repeșciuc Grigore, primar de Căușeni;
2. Cuciuc Oleg, deputat, PSRM;
3. Zaremba Anatolie, manager, Şor;
4. Nigai Veaceslav, vicepreședinte al r-lui, PCRM;
5. Bolboceanu Zinaida, interpretă, PDA;
6. Ambroci-Ivanov Tamara, independent;
7. Ermurache Nicolai, PL;
8. Calmîc Ion, inginer, PNL;
9. Gamurar Anton, general-maior de poliție, ACUM.


CECE Ștefan-Vodă nr. 36

1. Molozea Nicolae, președinte al r-lui Ștefan-Vodă, PDM;
2. Jolnaci Alexandru, consilier local, PSRM;
3. Topolenco Alexandr, independent;
4. Tcacenco Natalia, pensionară, Şor;
5. Dînga Andrei, om de afaceri, ACUM.

CECE Răzeni nr. 37

1. Sula Ion, șef al Agenției Naționale pentru Siguranța Alimentelor, PDM;
2. Pascaru Nicolae, jurist, PSRM;
3. Bivol Ștefan, inginer, PCRM;
4. Tabarcea Avelin, actor, Şor;
5. Frunze Petru, primar al s. Puhoi, ACUM.

CECE Hâncești nr. 38

1. Botnari Alexandru, primar de Hâncești, PDM;
2. Cordineanu Petru, deputat, PSRM;
3. Perţu Victor, jurist, Șor;
4. Cobzac Grigore, deputat, ACUM;
5. Ioniţă Silviu, independent;
6. Ioniţă Sergiu, medic veterinar, PNL;
7. Şura Mircea, PL.

CECE Sărata Galbenă nr. 39
1.Buza Ghenadie, președinte al r-lui Hâncești, PDM;
2. Brînză Olesea, profesoară, PSRM;
3. Terente Victor, administrație publică, Şor;
4. Moţpan Chiril, vicepreședinte al Platformei DA, ACUM;
5. Roşca Simion, lector universitar, PL;
6. Colța Vasile, independent;
7. Covaş Dumitru, independent.

CECE Cimișlia nr. 40

1. Pușcari Piotr, președinte al r-lui Basarabeasca;
2. Diacov Dumitru, președinte de onoare al PDM;
3. Cîrlan Victoria, contabilă, Şor;
4. Manole Domnica, judecătoare, ACUM;
5. Cimpoieș Valentin, primar de Basarabeasca, PN;
6. Răileanu Gheorghe, primar de Cimișlia, independent.

CECE Leova nr. 41

1. Grețu Efrosinia, PDM;
2. Briceag Aliona, consilier local, PSRM;
3. Bujorean Alexandru, vicepreședinte PLDM, independent;
4. Trandafir Andrei, electrogazosudor, Şor;
5. Butuc Sergiu, vicepreședinte al r-lui Cantemir, PN;
6. Putregai Vladimir, primar al s. Cociulia, r-nul Cantemir, ACUM;
7. Savițchi Stepan, independent.

CECE Cantemir nr. 42

1. Bacalu Elena, deputat, PDM;
2. Țurcan Vladimir, deputat, PSRM;
3. Lupașcu Vasile, profesor, Șor;
4. Boeștean Constantin, conferențiar universitar, ACUM;
5. Ciubaciuc Roman, primar de Cantemir, PN;
6. Crăciuneac Iurie, independent;
7. Botgros Nicolae, muzician, independent;
8. Damașcan Elena, PL.

CECE Cahul nr. 43

1. Groza Ion, președinte al r-lui, independent;
2. Osadcenco Evgheni, asistent de deputat, PSRM;
3. Creciun Oleg, director al spitalului raional, PDM;
4. Belobrova Antonina, economistă, Șor;
5. Niculaița Iaroslav, independent;
6. Ghețivu Gheorghe, director al ÎM „Apă-Canal” Cahul, PCRM;
7. Rența Sergiu, consilier raional, PN;
8. Tutovan Sergiu, consilier raional, ACUM;
9. Secăreanu Ștefan, jurnalist, PL.

CECE Taraclia nr. 44
1. Сovalji Fiodor, director „Taraclia-gaz”, PDM;
2. Tatarlî Chiril, președinte al r-lui, PSRM;
3. Cunev Veaceslav, independent;
4. Lupov Veaceslav, om de afaceri, Şor;
5. Aricov Gheorghi, independent.

CECE Comrat nr. 45
1. Dudoglo Nicolai, fost deputat PDM, independent;
2. Mincu Fiodor, șeful Oficiului teritorial de informare al Parlamentului, PDM;
3. Suhodolski Alexandr, vicepreședinte al Adunării Populare, PSRM;
4. Cîlicic Ivan, pensionar, PCRM;
5. Dimoglo Nina, activist civic, Şor;
6. Levintii Dmitrii, PN;
7. Ursu Tatiana, ACUM;
8. Constantinov Dmitri, fost șef al Adunării Populare, independent;

CECE Ceadâr-Lunga nr. 46
1. Kadîn Grigorii, independent;
2. Leiciu Gheorghi, independent;
3. Delibaltov Vadim, PDM;
4. Gagauz Fiodor, deputat, PSRM;
5. Ivanova Svetlana, economistă, Şor;
6. Cernev Serghei, om de afaceri, independent.

CECE Transnistria nr. 47
1. Sîrbu Andrei, independent;
2. Filipov Grigore, consilier raional la Dubăsari, PSRM;
3. Evtodiev Semion, independent;
4. Frunze Alexei, independent;
5. Oprea Alexandru, independent.
6. Delibaltov Ivan, PDM;
7. Lapicus Ion, primar al s. Gura Bâcului, r-nul Anenii Noi, independent;
8. Doga Asea, Șor;
9. Mocreac Alexei, ex-comandantul voluntarilor din Grigoriopol, PNL;
10. Cercavschi Eleonora, directoarea Liceului „Ștefan cel Mare și Sfânt” din Grigoriopol, ACUM;
11. Oleinic Alexandru, fost ministru al Tehnologiilor Informaționale, independent;
12. Bacancea Inga, independent.

CECE Transnistria nr. 48

1. Evtodiev Vitalii, PSRM;
2. Meleca Vladimir, președintele Organizației teritoriale Tiraspol a PL, independent;
3. Apostolachi Iurie, inginer silvic, independent;
4. Culacli Valerii, independent;
5. Baida Veaceslav, om de afaceri, independent;
6. Ursu Petru, independent;
7. Vicol Arcadie, independent;
8. Malașevschi Mihail, jurist, PDM;
9. Melnic Viorel, independent;
10. Iovcev Ion, director al Liceului „Lucian Blaga” din Tiraspol, independent;
11. Luncari Alexandru, independent;
12. Nazarenco Inna, Şor.


CECE EST nr. 49

1. Sîrbu Ina, jurist PDM;
2. Para Gheorghii, economist, PSRM;
3. Frăsineanu Dorin, licențiat în drept, ACUM;
4. Klimenco Valerii, post șef al partidului „Ravnopravie”, ,Șor;
5. Para Gheorghe, independent;
6. Țîpovici Nicolai, vicepreședinte al PN;
7. Pogorea Dumitru, om de afaceri, independent;
8. Ticuș Igor, președintele Congresului Producătorilor și Antreprenorilor Moldoveni din Moscova, independent.

CECE VEST nr. 50

1. Coptu Olga, fostă șefă a Biroului Relații cu Diaspora, PDM;
2. Rotari Vadim, PSRM;
3. Macari Leonard, vicepreședinte al diasporei din Padova, independent;
4. Brega Oleg, activist civic, independent;
5. Bobeică Gheorghe, jurnalist, independent;
6. Falcaș Leonid, independent;
7. Geamană Valentina, șefă a Centrului Național Antiviolență, independent;
8. Sandu Maia, președintă a PAS, ACUM;
9. Calmațui Vasile, om de afaceri, PL;
10. Furdui Gheorghe, președinte al Alianței pentru Sprijinirea Basarabiei din Paris, PNL;
11. Platon Tatiana, Șor;
12. Barbarov Nadejda, fostă membră a PAS, independent;
13. Iațco Natalia, PVE;
14. Stîngaci Stela, fostă ambasadoare în Italia, independent.

CECE SUA, Canada nr. 51

1.Ghilețchi Valeriu, deputat APCE, independent;
2. Vartanean Gaik, politolog, PSRM;
3. Neaga Petru, independent;
4. Moroşanu Ghenadie, actor, regizor, PDM;
5. Bînzar Oleg, om de afaceri, independent;
6. Savva Viorel, jurist, independent;
7. Grozav Gheorghi, independent;
8. Perov Valeri, licențiat în economie, independent;
9. Palancica Roman, independent;
10. Patron Alexandrin, independent;
11. Alaiba Dumitru, economist, ACUM;
12. Ganea Valentin, independent;
13. Rusu Rodica, Șor;
14. Vasilachi Ana, independent.

Pe aceeaşi temă

Versiune completă web Înapoi sus