Fotbal

Preliminariile EURO 2016: România – Irlanda de Nord 2-0

Fundașul Paul Papp a marcat ambele goluri ale tricolorilor, în minutele 74 și 79, la primul meci din cel de-al treilea mandat de selecționer al lui Anghel Iordănescu.

Oaspeții au prezentat încă din start o apărare aglomerată, astfel că prima ocazie a tricolorilor a venit abia în minutul 15, când Chiricheș a reținut o foarfecă din careu, dar Carroll a fost la post. Nord-irlandezii au replicat imediat și Brunt a tras periculos (16), dar balonul a ocolit colțul lung al porții lui Tătărușanu.

Cea mai mare ocazie a echipei României a fost irosită de Chipciu (18), care a trimis în bara transversală, iar apoi Carroll a reținut mingea reluată de stelist cu capul.

Sânmărtean, cel mai bun jucător al reprezentativei României, a reușit o incursiune remarcabilă, însă a preferat să centreze în fața porții în locul unui șut și Stancu a luftat din doar 6 metri (32).

Până la pauză, tricolorii au mai avut câteva atacuri cu potențial, dar a lipsit de fiecare dată ultima pasă. Raț (40) și-a încercat șansa din afara careului, dar mingea s-a dus alături de poartă.
Britanicii au fost aproape să dea lovitura pe o contră a lui Laffertty (45), care a încercat să-l surprindă pe Tătărușanu la colțul scurt, dar portarul nostur a fost atent și a acordat corner.
Raț putea deschide scorul în minutul 52, dar a tras în portar, cu care rămăsese singur. Tricolorii au continuat să preseze, fără impact pe tabela de marcaj, în timp ce oaspeții s-au mulțumit să distrugă acțiunile echipei noastre și să încerce firave faze ofensive, cum a fost în minutul 64, când Lafferty l-a testat pe Tătărușanu cu un șut.

România a deschis scorul în minutul 74, prin fundașul Paul Papp, care s-a infiltrat în careul advers, la o fază prelungită, în urma unui corner: 1-0.

Același Papp a majorat avantajul echipei noastre, în minutul 79, când a înscris cu capul în urma centrării reușite de Sânmărtean: 2-0.

Echipa României a obținut un rezultat meritat, după un meci pe care l-a controlat în totalitate, acesta fiind primul succes oficial în meciurile oficiale cu Irlanda de Nord. Tricolorii, care vor înfrunta marți, Danemarca, la București, în meci amical, va juca următorul meci din preliminarii cu Insulele Feroe, pe 29 martie.

România — Irlanda de Nord 2-0 (0-00
A marcat: Paul Papp (74, 79).
București, Arena Națională: 28.892 spectatori
Preliminariile EURO 2016 — Grupa F

Au evoluat echipele:

România: 1. Ciprian Tătărușanu — 2. Paul Papp, 6. Vlad Chiricheș, 21. Dragoș Grigore, 3. Răzvan Raț (căpitan) — 8. Mihai Pintilii, 17. Lucian Sânmărtean — 11. Gabriel Torje (5. Ovidiu Hoban, 80), 7. Alexandru Chipciu, 10. Cristian Tănase (20. Alexandru Maxim, 58) — 9. Bogdan Stancu (13. Claudiu Keșeru, 46). Selecționer: Anghel Iordănescu.

Rezerve neutilizate: 12. Costel Pantilimon, 23. Silviu Lung — 4. Srgian Luchin, 15. Cosmin Moți, 16. Florin Gardoș, 22. László Sepsi, 14. Eric Bicfalvi, 18. Andrei Prepeliță, 19. George Pușcaș.

Irlanda de Nord: 1. Roy Carroll — 2. Connor McLaughlin, 4. Gareth McAuley (căpitan), 18. Aaron Hughes, 3. Ryan McGivern — 7. Niall McGinn (8. Sammy Clingan, 63), 16. Oliver Norwood, 6. Chris Baird, 13. Corry Evans (9. Billy McKay, 79), 11. Chris Brunt — 10. Kyle Lafferty. Selecționer: Michael O’Neill.

Rezerve neutilizate: 23. Michael McGovern, 12. Alan Mannus — 20. Craig Cathcart, 17. Paddy McNair, 5. Luke McCullough, 22. Ben Reeves, 21. Josh Magennis, 14. Matthew Lund, 15. Paddy McCourt, 19. Will Grigg.

Arbitru: Jonas Eriksson; arbitri asistenți: Mathias Klasenius, Daniel Wärnmark; arbitru de rezervă: Mehmet Culum; arbitri asistenți adiționali: Stefan Johannesson, Markus Strömbergsson (toți din Suedia)

Delegat UEFA: Kazimierz Oleszek (Polonia), observator UEFA pentru arbitri: Eyjolfur Olafsson (Islanda)

Cartonașe galbene: McLaughlin (45+1), Pintilii (47), Lafferty (52), Sânmărtean (75), Maxim (77).

Sursa: Agerpres.ro