Timpul.md

Fotbal 17 Iunie 2019 | 15:20

Programul complet de la Euro 2019. Când joacă România U21 și cum se poate califica în semifinale

Euro 2019 | Campionatul European Under-21 va avea loc în perioada 16-30 iunie în Italia şi San Marino, cu participarea a 12 echipe, printre care şi România.

Cele 12 echipe sunt repartizate în trei grupe. Meciurile vor avea loc în şase oraşe din Italia şi San Marino: Bologna, Reggio nell'Emilia, Cesena, Trieste, Udine, respectiv Serravalle.

Din cele trei grupe ale CE se vor califica în semifinale câştigătoarele şi cea mai bună ocupantă a locurilor secunde. Primele patru clasate se califică la JO 2020. Dacă printre acestea se află Anglia, va exista un baraj pentru JO de la Tokyo între celelalte două echipe clasate pe locul secund în grupe.

Grupe Euro 2019

Grupa A:

Italia
Spania
Polonia
Belgia

Grupa B:

Germania
Danemarca
Serbia
Austria

Grupa C:

Anglia
Franța
România
Croația

Când joacă România U21 la Euro 2019

România este la a doua sa participare la un turneu final, după cea din 1998, când s-a clasat pe locul 8 (ultimul).

România va debuta în Grupa C a turneului final pe 18 iunie, împotriva Croaţiei (Serravale/San Marino, 19:30, ora României), pe 21 iunie va înfrunta Anglia (Cesena, 19:30), iar pe 24 iunie va avea loc ultimul său meci din grupă, contra Franţei (Cesena, 22:00).

Italia are cele mai multe titluri europene Under-21 - 5, urmată de Spania - 4, Germania, Anglia, Olanda, Rusia - câte 2, Serbia, Franţa, Suedia, Cehia - 1. Germania este deţinătoarea titlului, după o finală cu Spania, în 2017, la turneul final din Polonia.

Programul Euro U21 2019:

Duminică 16 iunie
Polonia - Belgia (Stadio Citta del Tricolore - Reggio Emilia, 19:30), Grupa A
Italia - Spania (Renato Dall'Ara - Bologna, 22:00), Grupa A

Luni 17 iunie
Serbia - Austria (Nereo Rocco - Trieste, 19:30), Grupa B
Germania - Danemarca (Stadio Friuli - Udine, 22:00), Grupa B

Marţi 18 iunie
România - Croaţia (San Marino Stadium - Serravalle, 19:30), Grupa C
Anglia - Franţa (Dino Manuzzi - Cesena, 22:00), Grupa C

Miercuri 19 iunie
Spania - Belgia (Stadio Citta del Tricolore - Reggio Emilia, 19:30), Grupa A
Italia - Polonia (Renato Dall'Ara - Bologna, 22:00), Grupa A

Joi 20 iunie
Danemarca - Austria (Stadio Friuli - Udine, 19:30), Grupa B
Germania - Serbia (Nereo Rocco - Trieste, 22:00), Grupa B

Vineri 21 iunie
Anglia - România (Dino Manuzzi - Cesena, 19:30), Grupa C
Franţa - Croaţia (San Marino Stadium - Serravalle, 22:00), Grupa C

Sâmbătă 22 iunie
Belgia - Italia (Stadio Citta del Tricolore - Reggio Emilia, 22:00), Grupa A
Spania - Polonia (Renato Dall'Ara - Bologna, 22:00), Grupa A

Duminică 23 iunie
Austria - Germania (Stadio Friuli - Udine, 22:00), Grupa B
Danemarca - Serbia (Nereo Rocco - Trieste, 22:00), Grupa B

Luni 24 iunie
Franţa - România (Dino Manuzzi - Cesena, 22:00), Grupa C
Croaţia - Anglia (San Marino Stadium - Serravalle, 22:00), Grupa C

SEMIFINALE

Joi 27 iunie
câştigătoarea Grupei A - locul 2 în Grupa B/C/câştigătoarea Grupei C (Renato Dall'Ara - Bologna, 19:00)
câştigătoarea Grupei B - locul 2 în Grupa A/câştigătoarea Grupei C (Stadio Citta del Tricolore - Reggio Emilia, 22:00)
Baraj calificare JO 2020 - doar dacă se califică Anglia în semifinale (Stadio Dino Manuzzi - Cesena)

FINALA

Sâmbătă 30 iunie - Stadio Friuli - Udine (21:45)

Pe aceeaşi temă

Versiune completă web Înapoi sus