Timpul.md

Sport 20 Septembrie 2019 | 08:51

VIDEO /// CFR Cluj vs Lazio 2-1 / Debut de vis - Campioana României îi bate pe italieni și e lider în grupa E

CFR Cluj a avut parte de un debut perfect în grupele Europa League, câștigând cu 2-1 duelul de pe teren propriu cu Lazio. Campioana României a fost condusă cu 1-0 de formația din Serie A, dar a restabilit egalitatea pe finalul primei reprize, grație unui penalty transformat de Deac (41'). Repriza secundă a fost una entuziasmantă pentru elevii lui Dan Petrescu, cu multe ocazii periculoase. Omrani, jucătorul de care se temea cel mai mult Simone Inzaghi, a adus victoria în minutul 75, în urma unei faze în care mingea a lovit bara de două ori.

Au marcat: Deac 41' - penalti, Omrani 75' / Bastos 25'

În celălalt meci din grupa E, Rennes a remizat pe teren propriu cu Celtic, scor 1-1 (Niang 38' - penalty / Christie 59' - penalty). În minutul 90+2, de la Celtic a fost eliminat Bayo.