Timpul.md

Sport 21 Februarie 2020 | 08:21

WTA Dubai: Simona Halep, în semifinale (3-6, 6-2, 6-2 cu Aryna Sabalenka)

După un prim set în care coordonatele au semănat cu cele de la Adelaide, din urmă cu câteva săptămâni (atunci când Aryna a câștigat), Simona Halep a făcut ajustările necesare. A servit mai aspru, a stat mai aproape de linie, a variat și a plimbat-o pe adversară, obligând-o să greșească. A rezultat o victorie (3-6, 6-2, 6-2, după o oră și 35 de minute) și o calificare meritată în semifinalele turneului Premier de la Dubai. Următoarea adversară: Jennifer Brady.

„Cred că am fost un pic mai puternică în setul al doilea, am găsit ritmul. Este întodeauna greu să joci împotriva ei pentru că este foarte puternică şi loveşte mingea foarte, foarte tare”, a declarat Simona în interviul de pe teren după victorie.

De știut:

Pentru parcursul de la Dubai, Simona va primi $198.830 și 185 de puncte WTA.
La ediția din 2019, Halep a fost eliminată în sferturi de Belind Bencic (elvețianca avea să câștige turneul).
Simona a cucerit trofeul de la Dubai la ediția din 2015 (victorie cu Angelique Kerber).
Semfinala cu Brady va avea loc vineri, nu înainte de ora 17:00 (prima semifinală, Martic vs Rybakina va începe la ora 15:00).