Debut victorios pentru Razvan Lucescu

Ciprian Marica a reusit singurul gol al partidei dintre Lituania si Romania, scor 0-1, din cadrul preliminariilor Campionatului Mondial 2010. Partida s-a disputat pe stadionul din Marijampole si a constituit primul meci al selectionatei romane cu Razvan Lucescu in functie de antrenor principal.

Nationala Romaniei a inceput in atac partida, cu pase repetate, reusind dupa doar 20 de minute sa aiba o posesie de 64%! Prima mare ocazie a meciului a venit in minutul 25, dupa un sut trimis de Cristi Chivu. In minutul 38, Ciprian Marica a prins un sut cu piciorul stang, de la marginea careului advers, in stanga lui Karcermaskas, fara sperante pentru acesta, 0-1.
Dupa pauza, lituanienii au intrat mai hotarati, dar nu au reusit sa schimbe configuratia scorului.