Timpul.md

Sport 23 Iunie 2021 | 12:11

Echipele calificate în optimile EURO 2020 și cum arată clasamentul locurilor 3 înaintea ultimelor meciuri din grupe

 

Până în acest moment sunt calificate în optimi 12 echipe: Italia, Țara Galilor, Elveția, Belgia, Danemarca, Olanda, Austria, Anglia, Croația, Cehia, Suedia, Franța. În această seară vom afla ultimele 4 formații care merg în faza următoare

Primele două clasate din cele şase grupe se califică în optimile de finală, alături de cele mai bune patru echipe de pe locurile trei. Cehia și Elveția au încheiat grupele pe locul 3, ambele cu câte 4 puncte, și sunt calificate în optimi. Portugalia, Ucraina, Finlanda și Spania se află pe locul 3 în celelalte grupe, înaintea meciurilor din această seară.

EURO 2020 | Clasamentul locurilor 3 înaintea ultimelor meciuri din grupe:


EURO 2020 | Clasamente și program

GRUPA A Clasament final
1 Italia 3 3 0 0 6-1 9
2 Ţara Galilor 3 1 1 1 3-2 4
3 Elveţia 3 1 1 1 4-5 4
4 Turcia 3 0 0 3 1-8 0

GRUPA B Clasament final
1 Belgia 3 3 0 0 7-1 9
2 Danemarca 3 1 0 2 5-4 3
3 Finlanda 3 1 0 2 1-3 3
4 Rusia 3 1 0 2 2-7 3

GRUPA C Clasament final
1 Olanda 3 3 0 0 8-2 9
2 Austria 3 2 0 1 4-3 6
3 Ucraina 3 1 0 2 4-5 3
4 Macedonia de Nord 3 0 0 3 2-8 0

GRUPA D Clasament final
1 Anglia 3 2 1 0 2-0 7
2 Croaţia 3 1 1 1 4-3 4
3 Cehia 3 1 1 1 3-2 4
4 Scoţia 3 0 1 2 1-5 1

GRUPA E Clasament provizoriu
1 Suedia 2 1 1 0 1-0 4
2 Slovacia 2 1 0 1 2-2 3
3 Spania 2 0 2 0 1-1 2
4 Polonia 2 0 1 1 2-3 1

Programul celorlalte meciuri din grupă:

Slovacia - Spania (19:00, Sevilla)
Suedia - Polonia (19:00, St Petersburg)

GRUPA F Clasament provizoriu

1 Franţa 2 1 1 0 2-1 4
2 Germania 2 1 0 1 4-3 3
3 Portugalia 2 1 0 1 5-4 3

4 Ungaria 2 0 1 1 1-4 1
Programul celorlalte meciuri din grupă:

Germania - Ungaria (22:00, Munchen)
Portugalia - Franţa (22:00, Budapesta)

EURO 2020 | Optimi de finală

Sâmbătă 26 iunie

1: Ţara Galior (2A) - 2B (Danemarca) (19:00, Amsterdam)
2: Italia (1A) - Austria (2C) (22:00, Londra)

Duminică 27 iunie

3: Olanda (1C) - 3D/E/F (19:00, Budapesta)
4: Belgia (1B) - 3A/D/E/F (22:00, Sevilla)

Luni 28 iunie

5: Croaţia (2D) - 2E (19:00, Copenhaga)
6: 1F - 3A/B/C (22:00, Bucureşti)

Marţi 29 iunie

7: Anglia (1D) - 2F (19:00, Londra)
8: 1E - 3A/B/C/D (22:00, Glasgow)
EURO 2020 | Sferturi de finală

Vineri 2 iulie

sfert 1: câştigătoarea optimii de finală 6 - câştigătoarea optimii de finală 5 (19:00, St Petersburg)
sfert 2: câştigătoarea optimii de finală 4 - câştigătoarea optimii de finală 2 (22:00, Munchen)

Sâmbătă 3 iulie

sfert 3: câştigătoarea optimii de finală 3 - câştigătoarea optimii de finală 1 (19:00, Baku)
sfert 4: câştigătoarea optimii de finală 8 - câştigătoarea optimii de finală 7 (22:00, Roma)

EURO 2020 | Semfinale

Marţi 6 iulie

semifinala 1: câştigătoarea sfertului 2 - câştigătoarea sfertului 1 (22:00, Londra)
Miercuri 7 iulie

semifinala 2: câştigătoarea sfertului 4 - câştigătoarea sfertului 3 (22:00, Londra)

EURO 2020 | Finala

Duminică 11 iulie

câştigătoarea semifinalei 1 - câştigătoarea semifinalei 2 (22:00, Londra) 

Pe aceeaşi temă

Versiune completă web Înapoi sus