Internațional

Ludmila Cristea a luat argintul la Campionatul European de Lupte din Germania

Ludmila Cristi a cucerit ieri medalia de argint la categoria 55 kg, lupte libere, după ce confruntarea finală cu Ida-Theres Nerell din Suedia a sfârşit prin victoria sportivei suedeze. Un succes demn de remarcat a obţinut şi luptătoarea Natalia Budu, care a luat bronzul la categoria 51 kg, reuşind s-o învingă pe Maria Ivanova Iahorava din Belarus.  Menţionăm că jurnaliştii sportivi din R. Moldova au desemnat-o pe Natalia Budu drept cel mai bun sportiv ai lunii ianuarie 2011.

R. Moldova  este reprezentată de 18 sportivi la Campionatul European din Dortmund. Alt succes obţinut la acest turneu a fost medalia de bronz a la proba de lupte libere a lui Nicolae Ceban.