Timpul.md

Actualitate 9 Septembrie 2009 | 12:52

Distinctii pentru majoritatea muta din PCRM

Cine ii mai tine minte astazi pe Mihail Garstea sau Valerian Revenco, doi dintre ministrii Guvernului Tarlev 1, decorati cu „Ordinul Republicii”? Sau pe Djumberi Tonua, Afanasi Mandaji, Victor Andrusciac, Ivan Grec, Vitalie Slonovschi, Iacob Timciuc, Valentin Dragan, Serafima Borgan? In memoria colectiva acestia vor ramane doar ca o majoritate muta care executa toate zvacnirile de inteligenta ale sefului.

Mai multi astfel de ministri au fost decorati, dupa care, in cel mai bun caz, au fost facuti ambasadori, iar de cele mai multe ori, pur si simplu, au fost trimisi la odihna. Cel mai recent exemplu este cel al lui Vasile Tarlev, care l-a slujit sapte ani de zile ca prim-ministru si pe care, la „plecare”, l-a decorat cu „Ordinul Republicii”. La 17 aprilie a.c., simtind ca se apropie sfarsitul guvernarii comuniste, Voronin si-a decorat la pachet toti consilierii si deputatii nedecorati pana la acea vreme, iar acum cateva saptamani i-a acordat Ordinul „Gloria Muncii” altui fruntas comunist nedecorat, Victor Mandru. Astazi putem spune ca 80 la suta dintre deputatii PCRM au ordine in piept, ca pe timpul lui Brejnev.
Vom mentiona ca, dintre politicienii decorati, doar doi nu sunt comunisti: Dumitru Diacov, distins in 2007 cu „Ordinul de Onoare”, si cel de-al doilea presedinte al R. Moldova, Petru Lucinschi, decorat in 2004 cu „Ordinul Republicii”.


NumeFunctia
(la data decorarii)
Anul
Distinctia
Motivul
1
Mihai Rusu

Vicepresedinte al comisiei parlamentare pentru drepturile omului si minoritatile nationale, (PCRM)

 

Presedintele raionului Floresti  

2001

 

 

 

2008

Ordinul „Gloria Muncii”

 

 

Ordinul Republicii

Pentru munca indelungata si rodnica in organele administratiei publice, activitate legislativa prodigioasa si participare activa la viata sociala a tarii

 

Pentru munca indelungata si prodigioasa in organele administratiei publice, contributie substantiala la promovarea reformelor social-economice si activitate organizatorica si obsteasca intensa

2
Gheorghe AntonVicepresedinte al comisiei parlamentare pentru agricultura si industria prelucratoare, (PCRM)2002Ordinul „Gloria Muncii”Pentru activitate indelungata si prodigioasa in organele de stat, contributie substantiala la dezvoltarea complexului agro-industrial si participare activa la viata social-politica a republicii
3
Djumberi Tonua Deputat, (PCRM)2002Ordinul „Gloria Muncii” -
4
Dumitru Zidu (regretatului)Fost deputat „Alianta Braghis”2002Ordinul Republicii-
5
Andrei NegutaPresedintele comisiei parlamentare pentru politica externa, (PCRM)2002Ordinul „Gloria Muncii”-
6
Mariana DurlesteanuViceministru al Finantelor2002Ordinul „Gloria Muncii”-
7
Mihail CamerzanVicepresedinte al Parlamentului, (PCRM)2002Ordinul „Gloria Muncii”Pentru munca indelungata si ireprosabila in organele de stat, activitate legislativa prodigioasa si participare activa la viata sociala
8
Vasile ZgardanViceministru al Transporturilor si comunicatiilor2002Ordinul „Gloria Muncii”-
9
Vasile IovvPrim-viceprim-ministru2002Ordinul RepubliciiPentru munca indelungata si rodnica in cadrul autoritatilor publice, contributie substantiala la consolidarea statalitatii RM si merite deosebite in realizarea transformarilor social-economice
10
Valentin DraganVicepresedinte al comisiei parlamentare pentru protectie sociala , sanatate si familie, (PCRM)2002Medalia „Meritul Civic”-
11
Antonina BaldoviciDeputat, (PCRM)2002Titlu onorific „Om Emerit”-
12
Valeriu MironescuPrim-viceministru al Agriculturii si industriei alimentare 2002Ordinul „Gloria Muncii”-
13
Afanasi MandajiDeputat, (PCRM)  2002Ordinul „Gloria Muncii”-
14
Ivan BodiulFostul prim-secretar PC din RSSM2003Ordinul RepubliciiPentru munca indelungata si prodigioasa in organele supreme ale puterii de stat, contributie substantiala la dezvoltarea RM si cu prilejul implinirii varstei de 85 de ani
15
Vasile SturzaReprezentant al RM in Comisia Unificata de Control, fost viceprocuror, fost ministru2003 Ordinul „Gloria Muncii”Pentru participarea activa la procesul de reintegrare a republicii
16
Zinaida Grecianai

Ministru al Finantelor

 

 

 

Prim-viceprim-ministru 

2003

 

 

 

2006

Ordinul de Onoare  

 

 

 

 

Ordinul Republicii  

 

Pentru contributie personala la realizarea politicilor de stat, acordarea de asistenta financiara si materiala institutiilor sociale si sustinerea in permanenta a actiunilor umanitare

 

In semn de inalta apreciere a meritelor deosebite in perfectionarea sistemului economico-financiar, pentru munca indelungata si prodigioasa in organele centrale ale administratiei publice si activitate organizatorica si obsteasca intensa

17
Semion DraganDeputat, (PCRM)2003Ordinul „Gloria Muncii”-
18
Nicolae DudauMinistru al Afacerilor Externe2003Ordinul „Gloria Muncii”In semn de inalta pretuire a meritelor in asigurarea preluarii si exercitarii  cu succes de catre RM a Presedintiei Comitetului de Ministri al Consiliului Europei si pentru contributie substantiala la promovarea unei imagini favorabile tarii noastre in lume
19
Veaceslav MadanMinistru al Culturii
2003Medalia „Meritul CivicIn semn de inalta pretuire a meritelor in asigurarea preluarii si exercitarii cu succes de catre RM a Presedintiei Comitetului de Ministri al Consiliului Europei si pentru contributie substantiala la promovarea unei imagini favorabile tarii noastre in lume
20
Vitalie SlonovschiViceministru al Afacerilor externe2003Medalia „Meritul Civic”   In semn de inalta pretuire a meritelor in asigurarea preluarii si exercitarii cu succes de catre RM a Presedintiei Comitetului de Ministri al Consiliului Europei si pentru contributie substantiala la promovarea unei imagini favorabile tarii noastre in lume

21
Oleg MantorovDeputat, (PCRM) 2003Medalia „Meritul Civic” Pentru merite in pastrarea mostenirii istorico-culturale, contributie la inaltarea, reconstructia si restaurarea de monumente consacrate unor evenimente istorice importante si activitate legislativa prodigioasa
22
Iacob TimciucMinistru al Energeticii   2004Ordinul „Gloria Muncii”Pentru munca indelungata si prodigioasa in organele administratiei publice, merite deosebite in dezvoltarea complexului energetic si activitate organizatorica si obsteasca intensa
23
Vladimir DragomirPresedintele comisiei parlamentare pentru cultura, stiinta, invatamant, tineret si mijloace de informare in masa, (PCRM) 2004Ordinul de OnoarePentru munca indelungata si ireprosabila in domeniul invatamantului, contributie substantiala la perfectionarea legislatiei si activitate organizatorica si obsteasca intensa
24
Victor AndrusciacVicepresedintele comisiei parlamentare pentru politica externa, (PCRM) 2004Ordinul de OnoarePentru munca indelungata si ireprosabila in organele administratiei publice, contributie substantiala la promovarea politicii externe a statului si activitate legislativa si obsteasca prodigioasa
25
Ivan GrecDeputat, (PCRM)2004Ordinul de OnoarePentru munca indelungata si ireprosabila in domeniul  culturii, contributie substantiala la pastrarea si propagarea mostenirii istorico-culturale si activitate stiintifica si legislativa prodigioasa
26
Mihail GarsteaMinistru al Industriei  2004Ordinul Republicii In semn de inalta pretuire a meritelor deosebite in dezvoltarea industriei, pentru contributie substantiala la promovarea reformelor economice si activitate organizatorica si obsteasca prodigioasa
27
Petru Lucinschi  Ex-presedinte al RM2005Ordinul Republicii In semn de pretuire a meritelor fata de stat si pentru activitate prodigioasa in organele supreme de stat
28
Ivan CalinDeputat, (PCRM) 2005Ordinul RepubliciiPentru munca indelungata si prodigioasa in organele supreme de stat, contributie substantiala la dezvoltarea social-economica a republicii si activitate legislativa si obsteasca intensa
29
Vadim MisinDeputat, (PCRM)2005Ordinul RepubliciiPentru munca indelungata si prodigioasa in organele supreme de stat, contributie substantiala la perfectionarea legislatiei RM si activitate obsteasca intensa
30
Iurie StoicovDeputat, (PCRM)2005Ordinul „Gloria Muncii”Pentru munca indelungata si prodigioasa in organele administratiei publice, contributie la perfectionarea legislatiei si activitate organizatorica si obsteasca intensa
31
Grigore EremeiUltimul prim-secretar al PC al RSSM pana la destramarea URSS2005Ordinul de OnoarePentru munca indelungata si prodigioasa in organele administratiei publice si activitate organizatorica si obsteasca intensa
32
Stepan EsirPresedinte al Adunarii populare a UTA Gagauz-Yeri2005Ordinul „Gloria Muncii”Pentru munca indelungata si prodigioasa in complexul agroindustrial, contributie la promovarea reformelor social-economice si activitate organizatorica si legislativa intensa
33
Victor ?vircunMinistru al Educatiei2005Ordinul „Gloria Muncii”Pentru munca indelungata si prodigioasa in organele de stat si activitate metodico-didactica si organizatorica intensa
34
Veaceslav IordanVicedirector general al IS „Calea Ferata din Moldova” 2005 Ordinul de OnoarePentru contributie la constructia si darea in exploatare a tronsonului de cale ferata Revaca-Cainari, merite in sporirea eficientei lucrarilor de constructie si inalt profesionalism
35
Mihai PopMinistru al Finantelor2005Ordinul „Gloria Muncii”Pentru munca indelungata si prodigioasa in organele administratiei publice, contributie la perfectionarea sistemului economico-financiar si inalt profesionalism
36
Valerian RevencoMinistrul al Sanatatii2005Ordinul RepubliciiIn semn de inalta pretuire a meritelor deosebite in dezvoltarea ocrotirii sanatatii, pentru contributie substantiala la promovarea politicii statului in domeniul protectiei sociale a populatiei si activitate organizatorica si obsteasca prodigioasa
37
Anatolie Popusoi

Director general al Agentiei pentru silvicultura „Moldsilva”

 

2005

 

 

2008

Ordinul „Gloria Muncii”

 

Ordinul Republicii

-

 

Pentru merite deosebite in dezvoltarea silviculturii, contributie substantiala la extinderea suprafetelor de paduri, sporirea eficientei utilizarii resurselor forestiere si activitate organizatorica si obsteasca intensa

38
Vladislav CutarchinFost viceprim-ministru in perioada sovietica2006Ordinul RepubliciiPentru contributie substantiala la dezvoltarea economiei republicii, munca indelungata si prodigioasa in organele centrale ale administratiei publice si activitate organizatorica si obsteasca intensa
39
Dumitru PrijmireanuDeputat, (PCRM)2006Ordinul „Gloria Muncii”Pentru munca indelungata si prodigioasa in organele administratiei publice, contributie la perfectionarea legislatiei si activitate organizatorica si obsteasca intensa
40
Vladimir Molojen

Ministrul al Dezvoltarii informationale

2006

 

 

Ordinul Republicii

 

Pentru munca indelungata si prodigioasa in organele administratiei publice, contributie la edificarea societatii informationale in RMsi la crearea de sisteme informationale de importanta statala

41
Vasile Ursu

Primar general interimar al municipiului Chisinau 

 

Ministru al Transporturilor si gospodariei drumurilor

 

2006

 

2008

Ordinul de Onoare

 

titlul onorific “Om Emerit”

Pentru contributie la reconstructia Complexului Memorial "Eternitate", la pastrarea si propagarea mostenirii istorico-culturale si la educarea militar-patriotica a tinerei generatii

 

Pentru munca indelungata si prodigioasa in organele administratiei publice, contributie la sporirea eficientei activitatii acestora si inalt profesionalism

42
Vladimir PanfilovDeputat, (PCRM)2006Medalia „Meritul Civic”Pentru munca prodigioasa in organele administratiei publice, contributie la perfectionarea legislatiei si activitate obsteasca intensa
43
Anton MironDeputat, (PCRM)2006Ordinul de OnoarePentru munca indelungata si ireprosabila in organele administratiei publice, contributie substantiala la perfectionarea legislatiei si activitate organizatorica si obsteasca intensa
44
Vladimir EremciucVicepresedinte al Comisiei parlamentare pentru protectie sociala, sanatate si familie, (PCRM)2006Ordinul "Gloria Muncii"Pentru munca indelungata si prodigioasa in organele administratiei publice, contributie la perfectionarea legislatiei si activitate organizatorica si obsteasca intensa
45
Nicolae BondarciucPresedinte al Comisiei parlamentare pentru politica economica, buget si finante, (PCRM)2006Ordinul "Gloria Muncii"Pentru munca indelungata si prodigioasa in organele administratiei publice, contributie la perfectionarea legislatiei si activitate organizatorica si obsteasca intensa
46
Constantin MihailescuMinistru al Ecologiei si resurselor naturale2006Medalia "Meritul Civic"Pentru contributie personala la asigurarea unui mediu inconjurator sanatos si activitate organizatorica intensa in vederea amenajarii unor surse de apa potabila
47
Petru SilivestruViceministru al Ecologiei si resurselor naturale2006Ordinul "Gloria Muncii"   Pentru contributie personala la asigurarea unui mediu inconjurator sanatos si activitate organizatorica intensa in vederea amenajarii unor surse de apa potabila
48
Dumitru DiacovMembru al Biroului permanent al Parlamentului, deputat PDM2007Ordinul de OnoarePentru munca indelungata si prodigioasa in organele supreme de stat, contributie substantiala la perfectionarea legislatiei si activitate organizatorica si obsteasca intensa
49
Oleg Mantorovmembru al Carmuirii Organizatiei pentru apararea drepturilor Slavilor VECE, deputat, (PCRM)2007Ordinul “Gloria Muncii”Pentru contributie la pastrarea si propagarea mostenirii istorico-culturale, merite in educarea tinerei generatii si activitate legislativa si obsteasca intensa
50
Efim AgachiDeputat, (PCRM)2007Ordinul “Gloria Muncii”Pentru munca indelungata si prodigioasa, contributie la promovarea transformarilor social-economice si activitate legislativa intensa
51
Serafima BorganDeputat, (PCRM)2007Ordinul “Gloria Muncii”Pentru munca prodigioasa in cadrul autoritatilor publice, contributie la promovarea politicii externe a RM si activitate legislativa si obsteasca  intensa
52
Vladimir BaldoviciDirector general al Agentiei constructii si dezvoltarea teritoriului2007Ordinul de OnoarePentru contributie meritorie la restaurarea Complexului Monastic Capriana
53
Ion UrsuDirector al Serviciului de Informatii si Securitate 2007Ordinul “Stefan cel Mare”Pentru merite deosebite in asigurarea securitatii statului, serviciu ireprosabil si inalt profesionalism
54
Eugenia OstapciucDeputat, (PCRM)2007Ordinul RepubliciiPentru munca indelungata si prodigioasa in organele supreme de stat, contributie substantiala la perfectionarea legislatiei si activitate organizatorica si obsteasca intensa
55
Vasile TarlevPrim-ministru2008Ordinul RepubliciiIn semn de apreciere a meritelor deosebite in dezvoltarea social-economica a RM, contributie substantiala la asigurarea activitatii constructive si prodigioase a Guvernului intru realizarea programelor nationale si inalte calitati profesionale
56
Igor DodonMinistru al Economiei si comertului2008Ordinul “Gloria Muncii”Pentru munca prodigioasa  in organele centrale ale administratiei publice, contributie la sporirea eficientei activitatii acestora si inalt profesionalism
57
Vladimir CiobanuPresedinte al Comisiei parlamentare pentru administratia publica, ecologie si dezvoltarea teritoriului2008Ordinul “Gloria Muncii”Pentru munca indelungata si prodigioasa in organele administratiei publice, contributie la perfectionarea legislatiei si activitate organizatorica intensa
58
Victor StepaniucViceprim-ministru2008Ordinul de OnoarePentru activitate indelungata si prodigioasa in cadrul autoritatilor publice, contributie substantiala la promovarea reformelor in sfera sociala si munca organizatorica si obsteasca intensa
59
Boris GolovinViceministru al Sanatatii2008Medalia “Meritul Civic”Pentru merite in dezvoltarea ocrotirii sanatatii, contributie la perfectionarea procesului curativ-profilactic si activitate metodico-organizatorica prodigioasa
60
Tudor CopaciViceministru al Economiei si comertului 2008Medalia “Meritul Civic”   Pentru activitate intensa in vederea stavilirii apelor in timpul inundatiilor provocate de revarsarea raurilor Nistru si Prut si a diminuarii consecintelor inundatiilor
61
Vitalie VrabieMinistru al Apararii2008Ordinul “Gloria Muncii” Pentru activitate intensa in vederea stavilirii apelor in timpul inundatiilor provocate de revarsarea raurilor Nistru si Prut si a diminuarii consecintelor inundatiilor
62
Andrei SumleanschiViceministru al Afacerilor interne2008   Ordinul “Credinta Patriei” clasa IIPentru activitate intensa in vederea stavilirii apelor in timpul inundatiilor provocate de revarsarea raurilor Nistru si Prut si a diminuarii consecintelor inundatiilor
63
Valentin Mejinschi

Ministru al Afacerilor interne

 

Director al Centrului pentru Combaterea Crimelor Economice si Coruptiei 

2008

 

2008  

Ordinul “Credinta Patriei” clasa III   

 

Ordinul “Credinta Patriei” clasa II

  Pentru activitate intensa in vederea stavilirii apelor in timpul inundatiilor provocate de revarsarea raurilor Nistru si Prut si a diminuarii consecintelor inundatiilor

 

  Pentru munca prodigioasa  in organele centrale ale administratiei publice, contributie la sporirea eficientei activitatii acestora si inalt profesionalism

64
Vladimir ?urcanPresedinte al Comisiei parlamentare juridice, pentru numiri si imunitati, (PCRM)2008Ordinul “Gloria Muncii”Pentru activitate indelungata si prodigioasa in cadrul autoritatilor publice, merite in promovarea politicii statului in domeniul dreptului si contributie la perfectionarea legislatiei
65
Anatolie GorodencoMinistru al Agriculturii si industriei alimentare 2008Ordinul “Gloria Muncii”Pentru munca indelungata in organele administratiei publice, contributie la promovarea reformelor social-economice si activitate prodigioasa intru dezvoltarea complexului agroindustrial
66
Nina LupanViceministru al Finantelor2009Ordinul “Gloria Muncii”Pentru activitatea indelungata si prodigioasa in sistemul financiar si contributie substantiala la promovarea politicii bugetare a statului
67
Arcadi PasecinicDeputat, (PCRM)2009Ordinul de OnoarePentru munca indelungata si prodigioasa in mass-media si activitate legislativa si obsteasca intensa
68
Iurie MunteanViceministru al Economiei si comertului2009Medalia “Meritul Civic”Pentru sprijinul constant acordat institutiilor rezidentiale si contributie la desfasurarea de actiuni socio-umanitare
69
Vasilii SovaMinistru al Reintegrarii2009  Ordinul “Gloria Muncii”   Pentru sprijinul constant acordat institutiilor rezidentiale si contributie la desfasurarea de actiuni socio-umanitare
70
Galina BulatViceministru al Educatiei si tineretului2009Ordinul “Gloria Muncii”Pentru merite in promovarea politicii statului in domeniul educational si contributie la realizarea planului de actiuni pentru implementarea Procesului de la Bologna
71
Pavel Buceatchi Ministru al Dezvoltarii informationale2009Ordinul “Gloria Muncii”Pentru munca prodigioasa in organele administratiei publice si contributie deosebita la edificarea societatii informationale in RM
72
Alim AfoninVicepresedinte al Comisiei parlamentare pentru administratia publica, ecologie si dezvoltarea teritoriului, deputat, (PCRM) 2009Medalia “Meritul Civic”   Pentru merite in perfectionarea legislatiei si activitate organizatorica si obsteasca prodigioasa
73
Larisa Zimin  Deputat, (PCRM)2009Medalia “Meritul Civic”   Pentru merite in perfectionarea legislatiei si activitate organizatorica si obsteasca prodigioasa
74
Boris Stepa   Deputat, (PCRM)2009Ordinul “Gloria Muncii” Pentru merite in perfectionarea legislatiei si activitate organizatorica si obsteasca prodigioasa
75
Iosif ChetraruDeputat, (PCRM)2009Ordinul “Gloria Muncii” Pentru merite in perfectionarea legislatiei si activitate organizatorica si obsteasca prodigioasa
76
Ludmila BorgulaDeputat, (PCRM)2009   Ordinul “Gloria Muncii” Pentru merite in perfectionarea legislatiei si activitate organizatorica si obsteasca prodigioasa
77
Valeriu OstalepViceministru al Afacerilor externe si integrarii europene2009 Ordinul “Gloria Muncii”Pentru activitate organizatorica intensa si contributie la desfasurarea cu succes a unor reuniuni internationale in RM
78
Victor MandruDeputat, (PCRM)2009Ordinul “Gloria Muncii”Pentru munca indelungata si prodigioasa in organele administratiei publice, contributie la perfectionarea legislatiei si activitate organizatorica si obsteasca intensa
79
Anatolie Spivacenco Viceministru al Agriculturii si industriei alimentare2009Ordinul „Gloria Muncii”Pentru munca indelungata in organele administratiei publice, contributie la promovarea reformelor social-economice si activitate prodigioasa intru dezvoltarea complexului agroindustrial

              

 

 

  • Un articol de:

Pe aceeaşi temă

Versiune completă web Înapoi sus