Timpul.md

30 Iulie 2009 | 19:50

Lista preliminara a candidatilor in noul Parlament

Dupa procesarea a 99,8% din voturi de catre CEC, va prezentam schita preliminara a noului Parlament. Acesta va fi format din 18 deputati din partea PLDM, 15 deputati din partea PL, 13 deputati din partea PD, 8 deputati din partea AMN si 48 de deputati  din partea PCRM. Potrivit CEC, alegerile anticipate din 29 iulie 2009 in Parlamentul Republicii Moldova sint considerate valabile, prezenta la vot a alegatorilor fiind de 58.8%.

 

 

PLDM (18 deputati)

Nr.

Nume, Prenume

Anul NasteriiProfesia (ocupatia)
1Vladimir Filat1969licentiat in drept, deputat
2Alexandru Tanase1971licentiat in drept, deputat
3Mihai Godea1974pedagog, deputat
4Liliana Palihovici1971pedagog, deputat
5Vitalie Nagacevschi1965jurist, deputat
6Iurie ?ap1955pedagog, primarul orasului Floresti
7Calin Vieru1965medic neurolog, jurist, deputat
8Ion Balan1962agronom, deputat
9Vladimir Hotineanu1950medic chirurg, dr. hab., deputat
10Leanca Iurie1963licentiat in relatii internationale, deputat
11Valeriu Ghiletchi1960radioinginer, licentiat in teologie, deputat
12Mihail Sleahtitchi1956pedagog, dr. hab., deputat
13Angel Agache1976licentiat in economie si drept, magistru in management politic, deputat
14Cimbriciuc Alexandru1968jurist, deputat
15Simion Furdui1963specialist in teoria si practica administratiei publice, deputat
16Veaceslav Ionita1973economist, finante, administrare publica, conferentiar universitar, ASEM
17Valeriu Strelet1970jurist, istoric, director, SRL “Bioprotect”
18Ion Butmalai1964Jurist, expert independent

 

PL (15 mandate)

Nr.Nume, PrenumeAnul NasteriiProfesia (ocupatia)
1Dorin Chirtoaca1978jurist, primar general al municipilui Chisinau
2Mihai Ghimpu1951jurist, deputat
3Anatolie Salaru1962medic, deputat
4Corina Fusu1959licentiat in biologie si chimie, deputat
5Vadim Cojocaru1961economist, dr. in economie, deputat
6Anatolie Arhire1956inginer, vicepresedintele orasului Ungheni
7Gheorghe Brega1951medic, deputat
8Vadim Vacarciuc1972pedagog, antrenor, deputat
9Oleg Bodrug1965fizician, editor, deputat
10Ana Gutu1962filolog, dr. in filologie, deputat in Parlamentul Republicii Moldova
11Ion Hadarca1949filolog, scriitor, deputat
12Valeriu Nemerenco1959jurist, dr. in drept, pretor, Pretura sectorului Buiucani
13Ion Lupu1963inginer-silvicultor, deputat
14Mihail Moldovanu1965medic, dr. in medicina, deputat
15Boris Vieru1957filolog, temporar neangajat in cimpul muncii

 

PDM (13 mandate)

Nr.Nume, PrenumeAnul NasteriiProfesia (ocupatia)
1Marian Lupu1966economist, dr. in economie
2Valeriu Lazar1968director, Casa de Investitii „BIS-capital” SRL
3Igor Corman1969istoric, dr. in istorie
4Andrei Popov1973jurnalist, diomat, director executiv APE
5Aurel Baiesu1964jurist, dr. in drept, conferentiar universitar
6Dumitru Diacov1952jurnalist, ex-presedintele PDM
7Oleg Serebrian1969istoric, politolog, dr. in stiinte politice
8Alexandru Stoianoglo1967jurist, avocat, Biroul individual de avocati „A. Stoianoglo”
9Marcel Raducan1967inginer, dr. in stiinte tehnice, conferentiar universitar
10Valeriu Guma1964 inginer-economist
11Anatolie Ghilas1957inginer constructor, membru Curtea de Conturi a Republicii Moldova
12Valentina Buliga1961farmacist, magistru in drept
13Stella Jantuan1966istoric, sociolog, sef, Directia informational-analitica, Aparatul Parlamentului Republicii Moldova

 

AMN (8 mandate)

Nr.Nume, PrenumeAnul NasteriiProfesia (ocupatia)
 1 Serafim Urechean 1950 Inginer-constructor politolog, academician, doctor habilitat in economie, deputat
 2 Veaceslav Untila 1956 Inginer-mecanic, jurist, doctor in drept,conferentiar, deputat
 3 Ion Plesca 1957 Jurist, judecator, judecatoria Botanica
 4 Leonid Bujor 1955 Istoric, Profesor de istorie, deputat
 5 Vasile Balan 1950 Filolog, Profesor de filologie, deputat
 6 Iurie Colesnic 1955 Inginer-mecanic, scriitor, doctor Honoris Causa, deputat
 7 Veaceslav Platon 1973 Jurist, deputat
 8 Alexandru Oleinic 1959  Inginer-mecanic, economist, deputat

 

PCRM (48 de mandate)

Nr.Nume, PrenumeAnul NasteriiProfesia (ocupatia)
1Vladimir Voronin1941inginer-economist, politolog, jurist, Presedinte in exercitiu a Republicii Moldova
2Zinaida Greceanii1956economist, Prim-ministrul Republicii Moldova
3Vladimir ?urcan1954jurist, prim-vicepresedintele Parlamentului Republicii Moldova
4Victor Mindru1959inginer-tehnolog, magistru in relatii internationale, deputat, Parlamentul Republicii Moldova
5Mark Tkaciuk1966istoric, dr. in istorie, deputat, Parlamentul Republicii Moldova
6Igor Dodon1975economist, dr. in stiinte economice, prim-viceprim-ministru
7Vladimir Vitiuc1972economist, politolog, deputat, Parlamentul Republicii Moldova
8Victor Stepaniuc1958pedagog, jurist, dr. in istorie, viceprim-ministru al Republicii Moldova
9Eugenia Ostapciuc1947inginer-tehnolog, deputat, Parlamentul Republicii Moldova
10Vladimir Eremciuc1951medic, deputat, Parlamentul Republicii Moldova
11Maria Postoico1950jurist, deputat, Parlamentul Republicii Moldova,
12Ivan Calin1935agronom, dr. in economie, politolog, deputat, Parlamentul Republicii Moldova
13Galina Balmos1961pedagog, jurist, ministru
14Valentin Guznac1961inginer-mecanic, jurist, temporar neangajat in cimpul muncii
15Anatolie Popusoi1949agronom, deputat, Parlamentul Republicii Moldova
16Dmitrii Todoroglo1944agronom, deputat, Parlamentul Republicii Moldova
17Grigore Petrenco1980vicepresedintele Parlamentului Republicii Moldova
18Vasilii Sova1959jurist, ministru, Ministerul Reintegrarii al Republicii Moldova
19Svetlana Rusu1972medic, deputat, Parlamentul Republicii Moldova
20Iurie Muntean1972economist, magistru in administrarea afacerilor, deputat
21Igor Vremea1973jurist, dr. in drept, deputat
22Veronica Abramciuc1958istoric, deputat
23Aliona Babiuc1969pedagog, deputat
24Elena Bodnarenco1965economist, deputat
25Vadim Misin1945jurist, dr. in drept, deputat
26Alla Mironic1941pedagog,dr. in stiinte pedagogice, deputat
27Vasile Iovv1942inginer-tehnolog, economist, dr. in economie, deputat
28Svetlana Popa1964matematician-cibernetic, presedintele Fractiunii in Consiliul municipal Chisinau
29Violeta Ivanov1967ingineria mediului, ministru
30Raisa Spinovschi1972economist-contabil, deputat
31Anatolie Zagorodnii1973jurist, magistru in drept economic
32Anton Miron1941agronom, politolog, deputat
33Irina Vlah1974jurist, dr. in drept
34Oleg Reidman1952specialist in radiofizica si electronica, deputat
35Oxana Radu1976jurist, consultant superior, Directia teritoriala control administrativ Ungheni
36Zinaida Chistruga1954pedagog, director general, Camera de Licentiere a Republicii Moldova
37Ludmila Belcencova1972istoric, deputat
38Ghenadie Morcov1965medic, deputat
39Oxana Domenti1972economist, dr. in economie, deputat
40Inna Supac1984antropolog, magistru in antropologie, deputat
41Iurie Stoicov1955inginer-mecanic, politolog, deputat
42Stefan Grigoriev1949fizician, specialist in optica si spectroscopie, deputat
43Eduard Musuc1975relatii economice internationale, director, ICS “Zalmoxis Grup” SRL
44Petru Porcescu1953inginer cadastral, deputat, Parlamentul Republicii Moldova
45Tatiana Botnariuc1967pedagog, director, Casa Teritoriala de Asigurari Sociale Donduseni
46Oleg Babenco1968istoric, dr. in stiinte istorice, filozof, profesor, deputat
47Natalia Visotina1970pedagog, deputat
48Oleg Garizan1971istoric, deputat

 

 

 

  • Un articol de:
Versiune completă web Înapoi sus